افزایش فروش یا کاهش هزینه در شرایط رکود اقتصادی؟!
کسب و کار شما هم تحت تاثیر شرایط اقتصادی جدید قرار گرفته است؟ شما هم مشتریانتان کیفیت عالی، تخفیف بالا و پرداخت طولانی مدت طلب می‫کنند؟ عرضه و تقاضای شما هم با عدم تطابق رو به رو شده‫اند؟
با تغییر شرایط اقتصادی و کاهش نقدینگی تقریباً تمام کسب و کارها در زمینه کاری‫های متفاوت، کمابیش تحت تاثیر قرار گرفته اند. در این شرایط، مشتریان ترس و نگرانی بیشتری از خرید دارند، بودجه هایشان کمتر است، تاکید بیشتری بر روی قیمت دارند و بیشتر استعلام قیمت می‫گیرند، سخت گیرتر شده و سوالات بیشتری می‫پرسند، بیشتر جویای نرخ بازگشت سرمایه و اطمینان از صرف هزینه برای خرید محصول/خدمت جدید می‫شوند. بیکاری افزایش و توان و دفعات خرید مشتریان کاهش می‫یابد. عرضه از تقاضا بیشتر شده و بسیاری از مشاغل به دلیل کاهش فروش دچار ورشکستگی می‫شوند.
حال در این دوران باید چه کرد؟
1- باید در دوران رونق، آمادگی لازم جهت مواجهه با رکود را در خود ایجاد نمود و استراتژی‫های فروش و بازاریابی و مدیریت بحران را تعیین نمود.
2- حفظ و نگهداری مشتریان فعلی و دعوت به همکاری از مشتریان قدیمی، یکی از بهترین و اقتصادی ترین شیوه‫های درآمدزایی در این دوران است. هزینه جذب مشتری جدید ده ها برابر هزینه حفظ مشتری فعلی است.
دعوت از مشتریان قبلی نیز، به دلیل آشنایی آنها به سبک و سیاق فرایندها، شرایط و عملکرد شما، انرژی و زمان کمتری از شما خواهد گرفت.
3- درخواست از مشتریان بابت معرفی شما به دوستان، آشنایان و همکاران خود نیز یکی از تاثیرگذارترین روشهاست. در صورت معرفی شدن تا 20 درصد و در صورت توصیه شدن 60 درصد احتمال خرید از شما وجود خواهد داشت. و بهترین زمان این کار، پس از انجام صحیح وظیفه و جلب رضایت مشتری است.
4- با حذف هزینه‫های بسته بندی، تزئین یا ارائه پرستیژی محصول، قیمت را کاهش داد و استراتژی‫های جدید قیمت گذاری اخذ نمود.
5- با توجه به کاهش درآمد، باید نسبت به کاهش هزینه‫ها نیز اقدام نمود. بررسی عملکرد و بهره وری پرسنل، استفاده بهینه از پرسنل موجود و در برخی مواقع تعدیل نیروهای غیر واجب جز زاهکارهای بسیاری از کسب و کارها محسوب می‫شود که لازم به ذکر است این امر باید کاملاً مدبرانه، منطقی و با اطلاع جلوتر به نیروی انسانی صورت پذیرد.
6- با توجه به مازاد عرضه، در خصوص استراتژی‫ها و شیوه‫های توزیع و لجستیک نیز باید تجدیدنظر نمود.
7- در این شرایط، اکثر شرکت‫ها سراغ تبلیغات و رسانه‫های می‫روند؛ ولی فراموش نکنید که آنها هم مانن سایر بیزنس‫ها تحت تاثیر قرار گرفته و می‫توانید قدرت چانه زنی خود را بالا ببرید.
8- روش‫های ترفیع و پروموشن مانند تخفیف، جشنواره، نمایشگاه‫های محلی، فروش فوق العاده و ... رونق می‫یابند امتحان این روش‫ها را از دست ندهید.